Niespokojne dusze. Artystki i artyści z krakowskiej ASP

Wystawa

  • Wernisaż: 22.10.2022, godz. 18:00
  • Daty: 22.10-23.11.2022
  • Miejsce: Pałac Ogińskich i Potulickich w Krakowie, ul. Piłsudskiego 4
  • Kuratorka: Delfina Jałowik
  • Organizator wystawy: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
  • Sponsor wystawy: Bank Pekao SA

 

Na wystawie pokazanych zostanie siedem artystek i siedmiu artystów, zatrudnionych na czterech wydziałach krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych: Malarstwa, Rzeźby, Grafiki oraz Intermediów. To osoby pracujące na uczelni od kilku aż do kilkudziesięciu lat. 

Wystawa jest zbiorem indywidualnych prezentacji, w których artyści poddają autorefleksji swoją dotychczasową drogę twórczą, przybliżają własne strategie, ukazują prywatne perspektywy. W centrum każdej z nich znajdują się aktualne prace, które dialogują pod kątem formalnym lub ideowym z tymi z początku aktywności w ASP. Pojawiają się pytania: Czy wątki, które były istotne na początku drogi twórczej, znajdują choćby niewielkie odzwierciedlenie w obecnej praktyce? W jaki sposób przebiegała ewolucja form i tematów? 

 

Tadeusz Kantor, jeden z najważniejszych polskich artystów po II wojnie światowej, wykładowca ASP, powiedział: „Wszystko, co tworzyłem […], miało zawsze cechę wyznania. Wyznania stawały się coraz bardziej osobiste. Wyznania, aby ocalić przed zapomnieniem […]. A potem to ciągłe pragnienie czy marzenie i wołanie, by twórczość była wolna, podległa tylko mnie, moim słabościom, szaleństwom, chorobom, moim klęskom, mojej samotności…”. 

To wyznanie, o którym mówił Kantor, przekazywane za pomocą tworzonej sztuki, zostaje także przeniesione na teren opisu i interpretacji poszczególnych prac na wystawie. Zamiast tych ostatnich pojawią się zwięzłe wyznania artystów, którzy przybliżają odbiorcy spojrzenie na ich twórczość i jej dotychczasowy przebieg.

 

Artystki/artyści: Marta Antoniak, Bogusław Bachorczyk, Iwona Demko, Justyna Górowska, Agata Kus, Krzysztof Maniak, Kinga Nowak, Justyna Smoleń, Witold Stelmachniewicz, Grzegorz Sztwiertnia, Jan Tutaj, Natalia Wiernik, Jakub Woynarowski, Michał Zawada

Partnerzy wydarzenia

Open Eyes Festival 2022

Zobacz inne wydarzenia

Open Art

22.10.2022-23.11.2022

Zobacz więcej

Dekada

22.10.2022-23.11.2022

Zobacz więcej

„Gdzie jesteś, Słońce?” Wystawa Sergieja Czajki

23.10.2022-20.11.2022

Zobacz więcej