Spojrzenie z bliska | Spojrzenie z oddali

Monika Szydłowska „Spojrzenie z bliska”

Wystawa jest zbiorem doświadczeń zebranych podczas rocznej obserwacji gracza komputerowego i jego rozrywki. To zapis jednej delikatnie zmieniającej się pozy modela. Potrzebę obserwacji wygenerowały poczucie nadmiaru (bodźców i przedmiotów) oraz zmęczenie pozorami doświadczeń, emocji i relacji, ale także chęć zrozumienia innej rzeczywistości i relacji budowanych w świecie wirtualnym oraz skala zjawiska uzależnienia od gier. Nie chodziło o tworzenie dokładnego opisu rzeczywistości czy oceny postawy gracza, lecz o zbiór notatek i spostrzeżeń na ten temat. Celem było realne doznanie otoczenia, czucia i dotyku. Obserwacja rozgrywek (oraz podsłuchane w ich trakcie rozmowy)miała miejsce w latach 2019-2020. W tle ekspozycji cały czas słychać szum komputera i stukot klawiatury.

 

Toshihiro Hamano „Spojrzenie z oddali”

Wystawa jest prezentacją prac wybitnego japońskiego grafika i rzeźbiarza, który od dekad prowadzi swoistą grę z kulturą i tradycją. Przywołując i przekształcając znaki alfabetu japońskiego oraz syntezując rozpoznawalne elementy klasycznej architektury japońskiej, Hamano ukazuje w swoich grafikach świat przepełniony medytacją, spokojem i ciszą. Dominantą wielu kompozycji jest pustka charakterystyczna dla sztuki dalekowschodniej. Artysta unika nadmiaru, pozostawia odbiorcę sam na sam z obrazem, który sprzyja refleksji, jest nośnikiem najważniejszych haseł filozofii zen. Wśród prezentowanych prac znalazły się także te uhonorowane Grand Prix i Grand Prox d’Honneur Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie. Wystawa to jednak przede wszystkim spotkanie z niedościgłym mistrzem operowania symbolami i pustką wypełnionymi znaczeniami. 

 

Wystawy Moniki Szydłowskiej i Toshihiro Hamano odbywają się w ramach cyklu Spotkania, którego celem jest artystyczne zestawienie twórczyń i twórców należących do różnych generacji i reprezentujących odmienne kultury.

Open Eyes Festival 2022

Zobacz inne wydarzenia

Martwa Natura

10.11.2021-30.11.2021

Zobacz więcej

Wnętrza | Formy

10.11.2021-10.12.2021

Zobacz więcej

Nówka Sztuka 2021

13.11.2021-21.11.2021

Zobacz więcej