Dzień Barwy 2021

Barwa w komunikacji wizualnej

Konferencja naukowa Dzień Barwy  to coroczne spotkanie osób prowadzących prace projektowe i badawcze w zakresie wiedzy o barwie oraz tych, których zjawisko barwy fascynuje z powodów profesjonalnych lub poznawczych. Konferencja organizowana jest przez Katedrę Przestrzeni i Barwy WFP ASP od roku 2014. W roku 2021 wydarzenie odbywa się w ramach Open Eyes Art Festival. Tematem tegorocznej edycji jest „Barwa w komunikacji wizualnej”.

Komunikacja poprzez obrazy stanowiła zawsze ważny – a może nawet najważniejszy – sposób społecznego oddziaływania. Wiek XXI nadał jej jeszcze większy zasięg i siłę. Media elektroniczne nie sprzyjają skupieniu na informacji tekstowej. Dzielimy się obrazami. Firmy za pomocą swojego wizerunku walczą o naszą uwagę. Podobnie dzieje się w przypadku portali informacyjnych. W zdecydowanej większości odwołujemy się do uczuć, nie do wyważonej refleksji.

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele informacji jest przekazywanych przez barwę. Dzieje się tak dlatego, że percepcja barwy wyprzedza w mechanizmach widzenia percepcję kształtu. Barwa oddziałuje na emocje powodując szybką, spontaniczną reakcję. Reakcja ta jest często podświadoma, paradoksalnie jednak może znacząco wpływać na nasze zachowanie. Barwy przyciągają uwagę, porządkują, ułatwiają zapamiętywanie, informują, wyrażają poglądy, tworzą nastrój, kształtują wizerunek i mają znaczenie symboliczne. Czy możemy wyobrazić sobie naszą ikonosferę wyłącznie w skali szarości?

W trakcie konferencji Dzień Barwy 2021 „Barwa w komunikacji wizualnej” spróbujemy odnieść się do szeroko rozumianego zakresu tego pojęcia, które obejmuje projektowanie dla tradycyjnych i najnowszych mediów. Swoje refleksje na ten temat zaprezentują projektanci, graficy, artyści wizualni, historycy sztuki i teoretycy psychofizjologii widzenia.

Open Eyes Festival 2022

Zobacz inne wydarzenia

Sztuka i biznes

19.11.2021

Zobacz więcej

Niespokojne dusze

22.10.2022-23.11.2022

Zobacz więcej

Open Art

22.10.2022-23.11.2022

Zobacz więcej