Spotkanie z Małgorzatą Mirgą – Tas

Spotkanie

  • Spotkanie: 5.11.2022, godz. 17:00
  • Data: 5.11.2022
  • Miejsce: Aula ASP, Plac Matejki 13
  • Organizator spotkania: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

 

Przeczarowując Świat to tytuł wystawy stworzonej przez Małgorzatę Mirgę-Tas wraz z zespołem kuratorskim i produkcyjnym w Polskim Pawilon na 59. Biennale Sztuki w Wenecji. Na spotkaniu w Auli ASP 5 listopada będziemy mieli okazje zajrzeć za kulisy powstawania projektu, dowiedzieć się o drodze przebytej przez artystkę oraz zespół kuratorski i produkcyjny od momentu opracowania koncepcji poprzez składanie aplikacji do konkursu, a następnie produkcję oraz końcową realizację.

Czy poprzez wystawę i towarzyszące jej działania  udało się dokonać założonego w programie projektu „odczarowania” stereotypowych narracji o Romach? Spotkanie moderować będzie Agnieszka Jankowska-Marzec.

 

Małgorzata MIrga-Tas – polsko-romska artystka wizualna, rzeźbiarka i malarka, edukatorka i aktywistka. Ukończyła Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Angażuje się w projekty społeczne przeciwdziałające wykluczeniu, dyskryminacji rasowej i ksenofobii. Założycielka ruchu Romani Art i pomysłodawczyni międzynarodowego programu rezydencji artystycznych Jaw Dikh!. W 2020 otrzymała Paszport Polityki. Autorka wielkoformatowej instalacji „Przeczarowując świat” w Pawilonie Polskim na Biennale Sztuki w Wenecji 2022.

Wojciech Szymański – krytyk i historyk sztuki, kurator, autor i redaktor książek i katalogów; kurator wystaw poświęconych queerowym historiom: Dziedzictwa w ramach Festiwalu Pomada (wraz z Karolem Radziszewskim i Michałem Grzegorzkiem, 2017) i Ryszard Kisiel. Kruzing w Gdańskiej Galerii Miejskiej (z Karolem Radziszewskim, 2018). Zajmuje się współczesną sztuką romską; kurator zbiorowych wystaw sztuki romskiej Kali Berga w Kai Dikhas Galerie w Berlinie (2017) i Prawo spojrzenia w Galerii Szara Kamienica w Krakowie (wraz z Delaine Le Bas, 2018). Jest kuratorem wystaw Małgorzaty Mirgi-Tas 29. Ćwiczenia ceroplastyczne w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku (2020) oraz Wyjścia z Egiptu w Galerii Arsenał w Białymstoku (2021), uznanej przez magazyn „Frieze” za jedną z dziesięciu najważniejszych wystaw roku w Europie. Kurator (wraz z Joanną Warszą) wystawy Małgorzaty Mirgi-Tas Przeczarowując świat w Pawilonie Polskim na 59. Międzynarodowej Wystawie Sztuki – La Biennale di Venezia. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Agata Biskup – artystka wizualna, projektantka książek, aranżatorka wystaw. Ukończyła Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W swoich działaniach koncentruje się na postawach artystycznych wybiegających poza pole sztuki, używając różnych mediów, odbijających interesującą ją nielinearność narracji. Autorka książki „Xanadu”. Uczestniczka licznych projektów artystycznych.

 

Open Eyes Festival 2022

Zobacz inne wydarzenia

Mobile/Stabile

07.11.2022-30.11.2022

Zobacz więcej

Open Screen

08.11.2022-17.11.2022

Zobacz więcej

„Junctions”. Artur Tajber

09.11.2022-30.11.2022

Zobacz więcej